Aegna Meelearenduskeskuses toimuvatel meditatsiooniretriitidel õpime keskendumist soodustavas ja looduskaunis keskkonnas kogenud õpetaja juhendamisel sügava lõdvestumise loomist ning arendamist. Õpime ka erinevaid meele arendamise meetodeid ning treenime vahetu teadlikkuse ja keskendatuse loomist ning säilitamist. Harjutame nelja keskendumisasendit, milleks on istumine, seismine, kõndimine ja lamamine. Põhilisteks meelearendamise harjutusteks on kehast, tunnetest, teadvusest ja dhammadest (meeleseisunditest) kirka teadveloleku loomine, hingamise teadvustamine ja piiritu sõbralikkuse arendamine.
Kursus sobib nii algajatele, kel puudub varasem mediteerimise kogemus, kui ka kogenud meele harjutajatele.
Kogu retriidi ajal toimub keskendatuse loomise ja arendamise tõhustamise eesmärgil teadvustatud vaikuse hoidmine. Esilekerkinud küsimused leiavad vastused õpetajaga individuaalsete vestluste käigus.
Sõbraliku, turvalise ja toetava õhkkonna loomiseks näeb kava näeb viie kõlblusjuhise vastuvõtmist, milleks on hoidumine (1) võtmast elu, (2) võtmast seda mida pole antud, (3) valest naudingust pakkuvast käitumisest, (4) valetamisest ning (5) uimastavate ainete ja jookide tarbimisest.
Oskusliku ja virgumist soodustava keskendatuse arendamise hõlbustamiseks paigutatakse mehed ja naised eraldi tubadesse.
Keskuses pakutakse ainult taimetoitu. Täpsema menüüga on võimalik tutvuda ETS kodulehel: http://sangha.ee/tegevused
Retriidi ajal on sülearvutid, tahvelarvutid, mobiiltelefonid jt nutiseadmed üleliigsed, mistõttu palume need võimalusel koju jätta või lülitada retriidi ajaks välja (või vähemalt vaikuse režiimile).
Õpetajad ja juhendajad
AUVÄÄRNE ṬHITAÑĀṆA (Dr. Andrus Kahn, MA ja PhD budoloogias (doktoritöö meditatsiooni alal), Certificate in Mindfulness Master Programme — MCU Ülikool).
AUVÄÄRNE ṬHITAMEDHA (Maarek Lind, BA budoloogia õpingud, Certificate in Mindfulness Master Programme — MCU Ülikool)
AUVÄÄRNE METTĀBODHI (meditatsiooni õpetaja).
Juhul, kui kursust juhib külalisõpetaja, on see infokanalites avaldatud kuulutustes ka eraldi välja toodud.
Toimumisaeg
Meditatsiooni retriitide toimumisajad on toodud lehel TEGEVUSED.Peamised teemad
Temaatika ja õpetamise osakaal sõltub retriidi kestvusest ja spetsiifikast. Tavapärased teemad on alljärgnevad.- Mida tähendab meele treenimine ehk arendamine (meditatsioon)? Buddha antud virgumise tee lühiülevaade.
- Miks on oluline meelt treenida?
- Juhised meele treenimiseks.
- Meeletreeningu neli asendit.
- Peamised meeletreeningu meetodid.
- Õige teadlikoleku loomine ja neli teadlikoleku loomise objekti.
- Õige suhtumine kui õnnestunud meele treenimiseks vajalik eeltingimus.
- Õpetaja vastab küsimustele.
(AJAKAVA ON ORIENTIIRIKS)
11:00 SISSEJUHATUS /INTRODUCTION
13:00 LÕUNA/ LUNCH
14:00 MEELE ARENDAMINE/ MEDITATION
15:30 ENERGIAPAUS/ENERGY BREAK
16:00 MEELE ARENDAMINE/ MEDITATION
18:00 PERSONAALNE TREENING/PERSONAL MIND TRAINING
21:00 PUHKUS/REST
22:00 MAGAMAHEITMISEKS VALMISTUMINE/GETTING READY FOR BED
23:00 ÖÖRAHU/SLEEP
II PÄEV
07:00 ÄRATUS, HOMMIKUSÖÖK / WAKE UP, BREAKFAST
08:00 MEELE ARENDAMINE/ MEDITATION
09:30 ENRGIAPAUS / ENERGY BREAK
10:00 MEELE ARENDAMINE/ MEDITATION
11:30 ENRGIAPAUS / ENERGY BREAK
12:00 PERSONAALNE TREENING/PERSONAL MIND TRAINING
13.00 LÕUNA/ LUNCH
15:30 TAGASISIDE / FEEDBACK
16:30 LAHKUMISEKS VALMISTUMINE/PREPARING FOR DEPARTURE
Liinilaeva sõidugraafiku välisel ajal sügisest kevadeni algavad nädalavahetuse retriidid laupäeval kl 9.00 ning lõpevad pühapäeval kl 16.00.
- Osalejad kogunevad laupäeva hommikul kl 07.45 Tallinnas asuvasse Bodhi Templisse, Niguliste 4.
- Väljasõit Bodhi Templist Rohuneeme sadamasse toimub grupi jaoks tellitud taksobussiga kl 08.00. Sadamasse jõuame orienteeruvalt 08.30 ja sadamast Aegnale väljub laev orienteeruvalt kl 08.30. Need, kes eelistavad tulla Sadama tee 11 asuvasse Rohuneeme samasse oma autoga, saavad auto parkida sadama territooriumile.
- Tagasisõit Aegnalt Rohuneeme sadamasse toimub pühapäeval kl 16.30. Kl 16.45 väljub sadamast taksobuss Bodhi Templisse, kuhu jõuame orienteeruvalt kl 17.15.
Ajakava ei ole rangelt raamistatud, vaid arvestab grupi võimekust ja vajadusi.
Tasu
Annetuse retriidi toetuseks (toitlustamine, elekter etc) ja õpetaja(te) reisi- või elamiskulude katmiseks, võetakse tänuga vastu. Annetuse saab teha kas sularahas (annetuskast asub nii I kui ka II korrusel) või pangaülekandega. Ülekande tegemiseks vajaliku info neida lehelt ANNETUS.
RETRIIDI ÜLDISED JUHISED
1. SISSEJUHATUS
Meeletreeningu ehk meditatsiooni retriit on üles ehitatud eeldusel, et osaleja läbib kogu programmi tervikuna. Eesmärgiks on õpetada meele arendamise tehnikaid nii, et iga osaleja saaks neid rakendada ka hiljem igapäevaelus ning omal käel edasi harjutada.
2. TÕSISE MENTAALSE HÄIREGA INIMESED
Osalejad peaksid olema hea vaimse ja füüsilise tervisega. Kuigi meele treening (meditatsioon) pakub ohtralt kasutegureid paljudel erialadel, ei asenda see meditsiiniist ega psühiaatrilist ravi. Me ei soovita meditatsiooni teatud tehnikaid neile, kel on diagnoositud tõsine mentaalne häire (raske depressioon, krooniline alkoholism vms).
3. EELTINGIMUSED
Meie kursused on avatud kõikidele inimestele sõltumata rassist, usutunnistusest, seksuaalsest orientatsioonist, rahvusest, soost või staatusest ühiskonnas. Samas on mõningad eeltingimused, mis on vajalikud retriidis osalemiseks.
- Osalejad peavad olema vähemalt 18-aastased (juhul kui tegemist pole spetsiaalselt noortele mõeldud retriidiga, mille puhul vastav nõue puudub).
- Osalejad peavad suutma järgida kogu retriidi vältel nii etteantud ajakava, kui õpetaja/munga antud juhiseid.
- Osalejad peavad olema valmis end kohandama lihtsate majutus- ja hügieenitingimustega.
4. ÜHISE KOOSELAMISE ALUSED
4.1 Teadveloleku treenimine
Elades koos meelt treeniva kogukonnaga on oluline harmoonilise ja positiivse hoiaku loomine ja säilitamine. Sel eesmärgil julgustame osalejaid pidevalt treenima teadvelolekut, järgides viit kõlbelist põhimõtet:
- Elu võtmisest hoidumine - mõte mis tahes elu hävitamisest, isegi nii väikese olendi nagu seda on sääsk, võib põhjustada negatiivset suhtumist, mis kahjustab meele harjutamise praktikat.
- Mitteantu võtmisest hoidumine - see põhimõte julgustab olema rahul ja läbi ajama sellega, mis meil on.
- Naudinguid pakkuvast valest käitumisest hoidumine - naudinguihast johtuv mentaalne, sõnaline või kehaline käitumine ei aita kaasa meele arendamisele, vaid omab sellele vastupidist mõju: oskamatu naudinguiha stiimul juhib meele arendamise teelt kõrvale. Kuni meel on hõivatud naudinguihalusega, pole meele arendamine tulemuslik.
- Valetamisest hoidumine - valetamine, nagu ka laim, kurjustamine ja kasutu lobisemine ei saa aidata kaasa harmooniliste suhete loomisele ja hoidmisele. Laim ja tagarääkimine kahjustab inimestevahelist usaldust, tekitab lahkarvamusi ja süüdistamist, naeruvääristamist, negatiivseid hoiakuid, eelarvamuslikku käitumist ja tõrjutust. Karm kõne on kurjustav, ähvardav, ründav, terroriseeriv ja halvustav. Siia alla kuulub igasugune kõne, mis ahistab või solvab kedagi tema rassi, religiooni, rahvuse, seksuaalse orientatsiooni, soo või staatuse põhjal. Sobilik kõne on alati sõbralik ja hooliv ning vaba igasugusest (ka varjatud) kurjusest. Ka tühjast-tähjast lobisemine on meele harjutamise seisukohast takistav ja kasutu tegevus.
- Uimastavatest ainetest ja jookidest hoidumine - siia alla käivad kõik alkohoolsed ja joovastavad joogid ja droogid, mis juhmistavad meelt ja vähendavad teadlikkust ning vastutusvõimet. Mitte ainult alkohol või narkootikumid, vaid igasugune meelemürk laastab vaimset ja füüsilist tervist ning hägustab teadveloleku kirkust.
Eeltoodud viie kõlbelise aspektipuudumine võib meele harjutamise ajal võib saada õppimise ja/või õpitu teostamise peamiseks takistuseks. Et luua grupp, kus koos turvaliselt harjutada meelt ja vaimselt areneda, on vaja edendada ja säilitada vägivallatust, ausust, meelerahu ning kõiki osalejaid siduvat vaikset rõõmu ja mõnusat heaolu.
4.2 Alkohol ja tubakas
Osalejatel palutakse mitte kaasa võtta alkohoolseid jooke ega tubakatooteid. Kui inimene tarbib alkoholi regulaarselt või suitsetab igapäevaselt, siis palume retriidi ajaks neist harjumustest loobuda.
4.3 Meeste ja naiste eraldatus
Osaleja peaks saabuma retriiti eesmärgiga õppida meele arendamist ja harjutada õpitut. Kui mõni osaleja pole võimeline kontrollima selleks sobimatuid tundeid või seksuaalkirge, mõjutab selle nägemine või tajumine kogu gruppi. Seksuaalne aktiivsus võib põhjustada sobimatut käitumist, mis takistab keskendumise arendamist. Meeste ja naiste eraldatatus aitab osalejatel säilitada ja arendada meelerahu ja vahetut, kirgast teadvelolekut.
4.4 Majutus
Retriidi ajaks eraldatakse osalejad kas kolmestesse või neljastesse tubadesse. Kõigil on võimalus kasutada kuuma duššu ja tualetti. Kui osaleja soovib, võib ta kaasa võtta isikliku padja ja linad, magamiskoti, või rätiku. Soovi korral ja eelneva kokkuleppe alusel korraldajaga on võimalik kaasa võtta isiklik telk ning ööbida maja kõrval asuva lõkkeplatsi juures.
4.5 Kontakt välismaailmaga
Osaleja peaks vältima igasugust suhtlemist (ka silmsidet) nii kursusel osalejate kui teiste (nt maja külastavate) inimestega. Igasugune suhtlemine tavaelu infoväljas elavate inimestega retriidi ajal võib oluliselt kahjustada meele arendamise edusamme.
4.6 Viibimine retriidi territooriumil
Palume kogu retriidi ajal mitte väljuda maja territooriumilt kuna võib oluliselt kahjustada meele arendamise edusamme. Maja territooriumilt võib väljuda vaid hädaolukorras või kui õpetaja/munk on selleks loa andnud.
4.7 Sidevahendid
Meele arendamiseks võetud erilist aega ei tohiks häirida ega katkestada. Palume kõik sidepidamisseadmed, nagu arvutid, mobiiltelefonid jms, retriidi ajaks ajaks välja lülitada. Kui soovite, võite lähedastele jätta telefoni numbri ja/või emaili, mille teel on võimalik saada kontakti retriidi korraldajatega.
4.8 Raamatud, ajakirjad ja muusika
Raamatud, ajakirjad ja muusikaseadmised häirivad meele arendamist, mistõttu palune neid keskusesse mitte kaasa võtta.
4.9 Riietus ja pesu
Mugavuse huvides peaksid riided olema avarad, lihtsad ja mugavad. Keskuses ei tohi kanda trikood, retuuse ega pool-läbipaistvaid, liibuvaid, käisteta või muul moel keha paljastavaid riideid. Palume keskuses kanda vaid valgeid (heledaid) riideid.
Juhul kui on võimalik (küsi retriidi koordinaatori käest), saab paluda tasu eest riiete pesemise teenust. Väiksemaid riideesemeid võivad osavõtjad ise käsitsi pesta.
5. SALVESTAMINE
Heli või pildi salvestamine pole lubatud.
6. KOKKUVÕTE
Eeltoodu eesmärk on maksimeerida Sinu kasu ja optimeerida meele arendamise kogemust. Meil on suur rõõm teenida Sind sel meele tundmaõppise, arendamise ja puhastamise teel, et nii Sina, Sinu pere, kui ka kõik teised elusolendid leiaks siin elus tõelise ja rahuküllase õnne.
Elagem koos ühise perekonnana rahus, kaastundes ja harmoonias!
Retriitide toimumise ajad on toodud sangha tegevuste kalendris https://sangha.ee/tegevused
Tere!
Aitäh! Tunnen, et meditatsioon on leidnud minu elus püsiva koha.
Parimat!
Kalli