Kommenteeri

Eestisse virgumispuud toomasTäna, 7 jaanuaril, 2022 aastal, külastasid kõik Eesti Theravaada Sangha kolm bhikkhut pühas Anuradhapura linnas asuvat Suurt Püha Virgumise Templit (Maha Bodhi Temple https://www.srimahabodhi.lk/web/about/).
Sangha esitas ametliku avalduse tänini säilinud virgumispuu (puu, mille all Buddha saavutas virgumise ja lõpliku vaibumise) seemnest uue virgumispuu kasvatamiseks, eesmärgiga tuua see Eestisse.
Esialgu on virgumispuud plaanis hoida Aegna Meelearenduskeskuses, hiljem aga ehitada spetsiaalne talveaed, kus virgumispuu saaks mugavalt kasvada ja mille all saaksid kõik soovijad mediteerimas ja Buddha meenutamas käia.

Anuradhapura püha linn on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse. Peamine põhjus, miks ajalooline linn Anuradhapura sai pühaks linnaks, oli Jaya Sri Maha Bodhi puu. See püha puu on kirjalike faktide kohaselt istutatud ajaloolises Maha Megha Vana kuninglikus pargis Anuradhapuras unduvapi (detsembri) kuus, 236 eKr.
Püha virgumispuu seemne tõi Arahant Sanghamittā Maha Thera pidulikult Sri Maha Bodhi Templisse Arahant Mihindu Maha Thero juhendamisel.
Kuningas Devanampiyatissa, kes valitses sel perioodil Sri Lankat, istutas selle bodhipuu Maha Megha Vana kuninglikku parki, ja pühendas auväärsetele bhikkhudele.

Kogu maailma vanim kirjaliku ajalooga virgumispuu on Anuradhapuras kasvav Jaya Sri Maha Bodhipuu, mille vanuseks on 2247 aastat.

Botaanikud on virgumispuu (paali keeles asvattha ja singali keeles aesatu) eripära ja olulisust arvesse võttes andnud sellele nimekse ficus religiosa.
Üsna pea pärast Sri Maha Bodhi istiku Sri Lankale toomist hävitas India keisri Dharmashoka abikaasa, kuninganna Thishyarakkha, kes järgis teistsugust usku, algse virgumispuu. Selle juurtest võrsunud istikud hävisid Indias kahel korral sõjategevuse ja loodusõnnetuste tõttu. Praegu Bodhgaya's kasvav virgumispuu on nn neljanda põlvkonna bodhipuu. 

Anuradhapuras säilinud virgumispuu on algse virgumispuu lõunapoolne haru, mille all Gotama Buddha virgudes istus. Seetõttu on Anuradhapura Jaya Sri Maha Bodhipuu ainuke elava Buddhaga võrreldav püha reliikvia kogu maailmas.

On ülim õnn, et täna on kõikidel inimestel võimalus Buddha enda poolt teisel virgumisnädalal austatud puud oma silmaga näha ja ka ise sellele austust avaldada.1. 

Eesti Theravaada Sangha bhikkhud plaanivad tuua Anuradhapurast Jaya Sri Maha Bodhipuu võrse Eestisse 2022 aasta suvel.

Lisa kommentaar

Email again: